Sıfırdan Tag Manager İle Geliştirilmiş E-Ticaret Kurulumu [2.Bölüm]

0
905

Nerede, kalmıştık… Rehberin ilk bölümünde Google Analytics ve GTM Analytics izleme ayarları üzerinden Geliştirilmiş E-Ticaret’i aktif etmeyi öğrendik. Sitemizde Analytics’in ana izleme etiketi yoksa ekledik. Sıra geldi, Geliştirilmiş E-Ticaret verilerinin, siteden dataLayer yoluyla Analytics’e aktarmaya.

Genel olarak e-ticaret sitelerindeki satın alma döngüsü; anasayfa, kategori, ürün detay, sepet ve ödeme adımlarından oluşur. Farklı bir deyişle bu sayfalardaki etkileşim bilgilerine ihtiyacımız vardır. Şimdi listeleme sayfalarına hangi kodun ekleneceğini ve nasıl tetikleneceğinden bahsedelim.

Devam etmeden önce, bu rehberin ana kahramanı olan dataLayer’ın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını aktardığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

DİKKAT! dataLayer her zaman GTM kodundan önce eklenmelidir.

Anasayfa, Kategori ve Arama Sonuçları

Etkileşim

Anasayfanız sitenizin genel açılış sayfası olduğundan, buradaki etkileşimler sizi yanıltabilir. Bu nedenle listeleme sayfaları için Geliştirilmiş E-Ticareti yalnızca arama sonuçları ve kategorilere kurabilirsiniz.

Analytics’e bir request ile göndereceğiniz veri miktarı maksimum 8kb’dır. O nedenle  kategori sayfalarınızda çok ürün varsa, hepsini etkileşim olarak göndermek yerine, sadece ilk 10 – 20 ürünü gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki kodu kategori, arama sonuçları gibi birden fazla ürünün olduğu sayfalara, ilgili ürünleri döngüye sokarak ekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken; kullanıcı gerçekten ürünleri gördüyse bu ürünleri dataLayer’a gönderin. Yani listeleme sayfalarınızda sayfalama varsa, sadece ziyaretçinin bulunduğu sayfadaki ürünleri koda eklemeye dikkat edin.

Verilerin doğru aktığından emin olmak için Google Analytics Debugger eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Tıklama

Bu listeleme sayfalarında ürünlerin tıklamaları ölçmek de büyük önem taşımaktadır. Yukarıdaki kodlar sayfa yüklendiğinde yani GTM üzerinden Analytics PageView etiketi tetiklendiğinde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlandı. Fakat tıklamaları ölçmemiz için, ziyaretçi gerçekten bir tıklama yaptığında dataLayer’a ilgili verileri aktarmalı bu verileri de GTM’den Analytics’e bir “event” olarak göndermeliyiz.

İlk olarak tıklama yapıldığında dataLayer’a aşağıdaki kodun eklenmesini sağlayan normal bir javascript fonksiyonu ve bunu tetikleycek event (onclick), ikinci olarak da dataLayer’a bu kod basıldıktan sonra GTM tarafından tetiklenmesi için “urunTiklama” eventinin kurulumunu yapmalıyız.

Aşağıdaki kodu bir fonksiyon içine alıp, tıklama yapılan elementin onclick eventine, tıklama yapılan ürünün bilgileri ile aktarabilirsiniz.

Google kendi dökümanında da aşağıdaki kodu örnek olarak belirtmiştir.

Bu kodun diğerinden farkı, tıklama sonrası yönlendirmenin html ile yapılmayıp, javascript ile yapılmasıdır. Ayrıca fonksiyon parametresi olan “productObj” objesine tıklanan ürünün özelliklerini atayıp, fonksiyonu bu şekilde bir onclick eventine atamanız gerekli. Hangi yöntem sitenize daha uygunsa onu kullanabilirsiniz. Kodu ekledikten sonra, tarayıcı konsolunu açıp tıklama yapar yapmaz “dataLayer” yazarak debug yapabilir, ya da GTM Event Listener eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Sıra bu kodun GTM tarafından tetiklenmesine ve Analytics’e “event” olarak gönderilmesine geldi. Bunu başarmak için Tag Manager’a girip, tetikleyici oluşturmamız gerekli. İlk olarak tetikleyiciler bölümüne girip, “Özel Etkinlik” seçeneğini seçiyoruz.

gtm trigger

Daha sonra açılan pencereye, koda yazdığımız etkinliğin tam adını yazıyoruz ve tetikleyiciyi kaydediyoruz.

gtm trigger 2

Son Olarak Universal Analytics etiketini etkinlik türünde ekleyip az önce kaydettiğimiz “urunTiklama” tetikleyicisi ile çalıştırmamız gerekli. Etiketler kısmından yeni etiket oluştura tıklayıp, Universal Analytics etiketini ve izleme türünü de Event olarak seçip kaydediyoruz.gtm 3

Event Category kısmının “Ecommerce” ve Event Action kısmının da “Product Click” olmasına dikkat edin. Bu etiketin tetikleyicisi olarak da biraz önce de bahsettiğim gibi “urunTiklama”yı seçiyoruz.
gtm 4

Listeleme sayfaları için eklediğimiz bu iki tıklama ve etkileşim kodunun izleme sonuçlarını Analytics’in Ürün Listesi Performansı kısmından görebilirsiniz.

ürün listesi performansı

Rehberin bu bölümünde listeleme sayfaları için etkileşim ve tıklamaların izlenmesi için dataLayer’a hangi kodların nasıl ekleneceğini ve eventların GTM üzerinden nasıl Google Analytics’e gönderileceğine değindik. Geliştirilmiş e-ticaret kurulumu bir kez yapılmasına rağmen, zaman alıcı ve biraz da zorlayıcı olabilir.

Daha iyi anlaşılması adına da rehberi parçalara bölüp sizlere aktarmaya çalışıyorum. Geliştirilmiş E-Ticaret kurulum rehberinin bir sonraki bölümünde, ürün sayfalarındaki etkileşim ve tıklama izlemeleri için dataLayer’a kod eklenmesi ve GTM’den tetiklenmesi konuları üzerinde duracağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.