Sıfırdan Tag Manager İle Geliştirilmiş E-Ticaret Kurulumu [1.Bölüm]

0
1156

İnternet sitelerin büyük bir çoğunluğu ziyaretçi ve etkileşim gibi istatistikleri ölçmek amacıyla bir ya da birden fazla web izleme aracı kullanır. E-ticaret sektöründeyseniz ya da sitenizde herhangi bir satın alma işlemi yapılıyorsa, etkileşimleri detaylı analiz etmek büyük önem taşımaktadır. Bu yazımda, web izleme araçlarından en popüleri olan Google Analytics için Geliştirilmiş E-Ticaret‘in (Enhanced Ecommerce) Google Tag Manager üzerinden kurulumunu, sıfırdan ayrıntıları ile aktarmaya çalışacağım.

(Yazının bundan sonraki kısmında, Google Tag Manager’ı GTM olarak aktaracağım.)

Geliştirilmiş E-Ticaret ve Normal E-Ticaret Farkı Nedir?

Google Analytics’te bulunan e-ticaret kısmına verilerin akması için bir takım entegrasyonlar yapılması gereklidir. Bunlar ikiye ayrılır, birisi Normal E-Ticaret diğeri de Geliştirilmiş E-Ticaret‘tir. İkisinin birbirinden farkı ise, Normal E-ticaret sadece sipariş tamamlandı sayfasından göndereceğiniz sipariş bilgilerini içerir. Geliştirilmiş E-Ticaret ise ürünlerin aldığı etkileşimleri, sepete eklenme verilerini, satın almaya giden huni değerlerini, kupon, indirim ve iade gibi durumlarının hepsini analiz etmenizi sağlar. Peki bu verileri Google Analytics’e nasıl göndereceğiz?

Entegrasyon Tipleri

  • Hard coded olarak javascript fonksiyonları ile,
  • GTM kullanarak javascript obje ve değişkenleri ile,
  • GTM kullanarak dataLayer ile.

Bu rehberde, yukarıdakilerin en sağlıklısı olan dataLayer’a verileri ekleyerek GTM üzerinden yapılan entegrasyonu anlatacağım.

Google Tag Manager Nedir?

Nam-ı diğer GTM, sitenize ekleyeceğiniz bir javascript kodu yardımıyla, tüm entegrasyonları, kod tarafıyla uğraşmanıza gerek kalmadan, bir panel vasıtası ile yapmanıza olanak sağlayan uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, daha temiz bir kod yapısına sahip olur, daha kolay entegrasyonları yapar, şirketinizin yazılım departmanına gerek duymadan işlemler yapabilir ve gelişmiş debugging araçları ile hangi sayfada hangi kodun hangi değerlerle basıldığını görebilirsiniz. Farklı bir web analytics rehberimde, bu konuyu detaylıca ele alacağım.

Entegrasyon Adımları

Ön Hazırlık

Sitenize hard coded Universal, Legacy ya da yeni çıkan Gtag şeklinde Analytics kodunun eklenmemiş ve GTM hesabı oluşturduktan sonra verilen kodun <script> olan kısmı </head>‘den önce, <noscript> olan kısmı da <body>‘den sonra eklendiğine ve Analytics PageView etiketinin de GTM üzerinden eklenip, çalışır halde olduğundan emin olun. Eğer GTM hesabınız üzerinde hiç bir işlem yapmadıysanız, 2.adımdaki 2.resme göz atabilirsiniz.

1- Analytics üzerinden Geliştirilmiş E-Ticaret’i Aktif Hale Getirmek

geliştirilmiş eticaret dönüşüm hunisi

Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra Ayarlar -> Görünüm kısmından E-Ticaret’e tıklayarak “E-Ticareti etkinleştir” ayarını açık hale getirebilirsiniz. Daha sonra aşağısında bulunan Geliştirilmiş E-Ticareti ve İlgili Ürünleri de aktif hale getirmeyi unutmayın. Geliştirilmiş E-Ticaret kısmında funnel adımlarını görebilirsiniz. Buraya satın alma adımlarını içeren dönüşüm hunisini (conversion funnel) tanımlayabilirsiniz. “Sepet->Adres Bilgileri->Ödeme->Sipariş Tamamlandı” gibi.

2- GTM Üzerinde Bulunan Google Analytics Ayarlarında Geliştirilmiş E-Ticareti Aktif Hale Getirmek

analytics gtm settings

GTM’de değişkenler menüsüne girip tanımladığınız Google Analytics ayarlarında yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Geliştirilmiş E-Ticaret’i aktif hale getirmeniz gereklidir. Eğer ayar tanımlaması yapmadıysanız, “Yeni değişken” butonuna tıklayıp, “Google Analytics Ayarlarını” seçip, “İzleme Kimliği” kısmını doldurmanız ve Geliştirilmiş E-Ticaret’i aktif hale getirmeniz gereklidir. “Veri katmanı kullan” yani dataLayer’ın da aktif olduğundan emin olun.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; Google Analytics’in PageView etiketinin hali hazırda GTM’e eklenmiş olması gereklidir. Eklemediyseniz, yukarıda bahsettiğim ayar değişkenini oluşturup, izleme kodunuzu yazıp kaydettikten sonra, etiketler kısmına girip yeni Google Analytics (Universal) etiketi oluşturup, bu etikette bulunan “Google Analytics Ayarları” kısmında da oluşturduğunuz ayar değişkenini seçmeniz, tetikleyici olarak da “Tüm Sayfalar”ı seçmeniz gereklidir. GTM’de değişkenler iki süslü parantez arasına yazılır. “{{GA}}” gibi. Zaten GTM size açılır menüden tüm değişkenleri listeleyecek.

Bunları kaydedip, kapsayıcıyı yayınladıktan sonra sitenizde Google Analytics aktif hale gelecek ve normal ziyaretçi sayımına başlayacaktır. İşlemleri doğru yaptığınızdan emin olmak için Tag Assistant eklentisini indirip, üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Aşağıda bulunan resimdeki gibi sonuç alıyorsanız, her şey düzgün çalışıyor demektir.

tag assistant

Bu adıma kadar yaptıklarımız; sitemizin tüm sayfalarında GTM harici Google’a ait hiç bir kodun bulunmadığına emin olduk. Google Analytics üzerinden Geliştirilmiş E-Ticaret’i aktifleştirdik. GTM’de Google Analytics ana ayar değişkenini oluşturup, sayfa izleme etiketini de ekleyerek kapsayıcıyı yayına aldık. Google Analytics’e girip ziyaretçi verilerinin aktığından emin olduk.

Bu serinin 2.bölümünde listeleme sayfalarında etkileşim ve tıklamalara göre dataLayer’a kodların aktarılması ve GTM üzerinden Analytics’e gönderilmesi konularından bahsedeceğim:

Sıfırdan Tag Manager İle Geliştirilmiş E-Ticaret Kurulumu [2.Bölüm]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.