Paneller Arası Veri Farklılıklarının Nedenleri ve Çözümleri

0
127

Kullandığınız istatistik ve reklam araçlarında doğru verilere ulaşmak, doğru stratejiler belirlemek adına en gerekli unsurdur. Fakat bazı zamanlar sitenin panelinde, Google AdWords (Ads), Google Analytics gibi platformlarda birbirinden çok farklı veriler görebilmekteyiz. Bu farklı veriler, stratejimizi, kampanyaların başarı değerlendirmesini, hedeflerimizi saptırabilir. Bu tip tutarsızlıkların olası bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu neden ve çözümleri tamamen kendi tecrübelerime dayanarak sizlere aktarmaya çalışacağım.

Google Analytics ve Google AdWords Arasındaki Veri Farklılıkları

Bu veri farklılığı dönüşüm metriklerinde yaşanır. Çünkü Analytics’te gördüğünüz kampanya harcaması alınan tıklama v.b. metrikler direk AdWords’ten çekilmektedir. Fakat e-ticaret ya da hedef sütununda gördükleriniz ise Analytics’in kendi saydıklarıdır. AdWords’te bir kampanyanızın dönüşüm sayısı ile aynı kampanyanın Analytics e-ticaret işlem sayısı, hatta dönüşüm değerleri de birbirinden çok farklıysa, bunların bir kaç olası nedeni olabilir.

 • AdWords dönüşüm etiketi ve Google Analytics e-ticaret kodlarının doğru yapılandırıldığına emin olmalıyız. Aynı kod birden fazla bulunmamalı ve herhangi syntax, mantıksal hata olmamalıdır. Sipariş verilerini dataLayer‘a basıp, GTM üzerinden AdWords etiketi ve Google Analytics e-ticaret entegrasyonu yapmak en sağlıklı çözümdür.
 • İlişkilendirme modelinin farklılığından dolayı bu fark oluşabilmektedir. Google Analytics, doğrudan olmayan son tıklama modelini varsayılan olan kullanır, Google AdWords’te ise sadece o reklam üzerinden gelen tıklama dönüşüm hanesine yazılır. Örnek olarak reklamınıza tıklayan bir kişi, 2 gün sonra attığınız mail üzerinden tekrar sitenize girip alışveriş yaparsa, bu dönüşüm (Analytics’te mail kanalına yazılırken, AdWords bu dönüşümü kendine yazar.)
Dikkat!
AdWords dönüşüm kodundaki ilişkilendirme modeli kampanya, reklam grupları, reklam, anahtar kelimeler v.b. arası farklılığa yol açar. Bu konuyla alakası yoktur.
 • Analytics ve AdWords raporlama zamanları farklıdır. Bir ziyaretçi sitenize 23:40’da reklam üzerinden gelip 00:05’te verdiğini var sayın. Bu siparişin zamanı AdWords’te 23:40 olurken, Analytics’te 00:05 olacaktır. Yani AdWords’te bir önceki güne yansıyan sipariş, Analytics raporlarında bir sonraki gün gözükecektir. AdWords tıklamanın yapıldığı tarih ve saati baz alır. Analytics ise işlemin gerçekleştiği.
 • GCLID değerinin ya da utm’in kaybolması durumu da, Analytics’in veri toplamasını önler. Böyle durumlarda Analytics’te ilgili AdWords kampanyasına ait veriler (not set) olarak gözükecektir. Bu kaybolma sorunu yönlendirmelerden ya da server rewrite kurallarından kaynaklanır. Genelde dinamik ya da feedten beslenen kampanyaların verilerini etkiler.
 • Diğer bir (not set) sorunu da Analytics ile AdWords hesaplarının birbirine hiç ya da doğru bağlanmamasından kaynaklanır ve veri kaybına yol açar. Analytics yönetici ayarlarından doğru AdWords (Google Ads) hesabının bağlı olduğundan emin olmalıyız.

adwords dönüşüm sayımı

 • AdWords’te “her” ya da “bir” dönüşümün sayılması ayarı farklı seçilmiş olabilir. “Her” ayarının seçili bırakılması önerilir.
 • AdWords’te sipariş ile ilgili olmayan farklı dönüşümler oluşturulup, “Dönüşümlere ekle” seçeneğin işaretlenmiş olabilir. Örneğin, üye olma dönüşümü oluşturup bunu dönüşümlere eklerseniz, istatistik sütunundan “tüm dönüşümleri” seçtiğinizde, hem sipariş hem de üyelik dönüşümlerinin toplamını göreceksiniz. Fakat Analytics’te salt e-ticaret verilerini göreceğinizden bu tip uygulamalar da hatalara yol açabilir.
 • Son olarak da Analytics’teki veriler genelde AdWords’ten daha geç gelmektedir. Verilerdeki tutarsızlık riskini en aza indirmek için en az 24 saat öncesi verileri kullanarak raporlarınızı hazırlayın.

Sitenizin Paneli ve Google Analytics Arasındaki Veri Farklılıkları

Bu veri tutarsızlığı da en çok yaşananlardan bir tanesidir. Müşterinize ait bir e-ticaret sitesinin ya da kendi sitenizin aylık toplam cirosunu raporlamak istediğinizde panelde farklı Google Analytics’te çok farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat en güvenilir kaynağınız kesinlikle e-ticaret sitenizin paneli olması gereklidir.

 Google Analytics muhasebe aracı değildir. Tam doğruluk gerektiren (vergilendirme v.b.) işlemler için kesinlikle kullanmayınız. 

Google Analytics e-ticaret kodları, satış tamamlandı sayfasında bulunur ve ziyaretçi satışı tamamlandığında bu kodlar çalışarak Google sunucularına ilgili verileri yollar. Eğer siz Google Analytics e-ticaret entegrasyonunu doğru yapmışsanız ve yine de farklılıklar mevcut ise olası neden ve çözümleri sıralıyorum.

 • İlk olarak her zaman %100 aynı olmasını bekleyemezsiniz. Paneliniz ile %5 – %10 farklılıklar normaldir.
 • Ziyaretçi siparişi tamamlar tamamlamaz daha sayfa yüklemesi bitmeden siteden ayrılabilir. Ziyaretçinin tarayıcısı, sayfanın Analytics kodu bulunan kısmını daha yüklememiştir. Bu nedenle e-ticaret verileri Google’a ulaşmaz. Bu sebeple Google, Analytics kodunun <head></head> arasına konulmasını önerir. Farklılığı analiz etmek için sipariş tamamlandı sayfanızın benzersiz görüntülenmesi ile sipariş sayısını karşılaştırın. Hemen hemen aynıysa ve toplamı ile paneliniz arasında yine bir fark varsa, neden bu madde olabilir.
 • Yukarıdaki maddeye ek olarak ziyaretçi internet hızının yavaş olması, mobil cihazdan girmesi, sitenizde meydana gelen -sayfanın doğru yüklenmesine engel olan- hatalar da bu farklılığa yol açacaktır.
 • Ziyaretçinin aynı sipariş tamamlandı sayfasını bir çok kez yenilemesi ya da yenilemek zorunda kalması(Google ile bizzat yaptığım görüşmeden, sipariş sayısı hesaplanırken benzersiz sipariş idlerinin alındığından bahsetse de, yaptığım testlerde sayfanın birden fazla yüklenmesi aynı veriler tekrar tekrar göndererek veri yanlışlığına yol açtığını gözlemledim.)
 • Birden fazla Google Analytics kodunun bulunması. Bu sorunu bounce rate’e bakarak analiz edebilirsiniz. Hemen çıkma oranınız %1 seviyelerindeyse, ilgili sayfalarda Analytics kodu birden fazla eklenmiştir.
 • Yukarıdaki çözüm uygulamaları haricinde; yönetici paneli ve Google Analytics’in e-Ticaret işlem raporu kısmından sipariş numaralarını çekip, Analytics’te olmayanları ayıklayın. Bu sipariş numaralarından sipariş detaylarına bakıp, bir korelasyon bulmaya çalışın. (Örneğin; taksitli alışverişlerde sanal postan dönüşte alınan hata sipariş tamamlandı sayfasının doğru yüklenmemesine yol açmış ve bu nedenle Google Analytics çalışmamış olabilir.)
Bounce Ratenin %1 Olmasının Nedeni

Analytics; ziyaretçinin sayfaya girmesiyle bir timer başlatır, ikinci bir analytics olayı olduğunda bu timer’a bakar. Oturum süresi 30dk olarak ayarlı bir hesapta, 30dk geçmesine rağmen herhangi bir analytics olayı olmamış ise bu ziyaretçiyi bounce etmiş olarak gösterir. Çift analytics kodu ekli olduğunda ilk analytics kodunun yüklenmesiyle başlayan timer, ikinci analytics kodunun yüklenmesiyle gönderilen default pageview olayını ziyaretçi aksiyonu sanarak, ziyaretçinin bounce etmediği kanaatine varır. O nedenle bounce rate %0 – %1 civarlarında gözükür.

 • Düşük bir ihtimal de olsa, ziyaretçinin kullandığı browser’da javascript etkin olmayabilir.

Bu nedenler ve çözümler Google Analytics, Google Ads (AdWords) için yazılmış olsa da, hemen hemen tüm istatistik, izleme ve pazarlama araçlarının çalışma mantığı bu şekilde olduğundan farklı platformlar arasında yaşanan veri tutarsızlığı sorunlarının araştırılması adına, bu maddelerden yararlanabilirsiniz. Dediğim gibi; kullandığınız platformlar arasında verilerin %100 aynı olmasını beklemeyin, fakat çok büyük farklılıklar varsa, ya da farklılıklar birden ortaya çıkmışsa, bahsettiğim nedenleri inceleyip, çözümleri kendinizde deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.