dataLayer Nedir ve Basitçe Nasıl Kullanılır?

0
1004

Nedir Bu dataLayer aka. Veri Katmanı?

Aslında “Data Layer” ile “dataLayer” birbirinden farklıdır. Data Layer, Türkçede veri katmanı olarak da kullandığımız genel bir kavramdır. dataLayer ise bu genel kavram için en çok kullanılan, standartlaştırmaya çalışılan bir javascript dizidir. Bu yazımda, dizi olan dataLayer’ın tam olarak ne olduğunu ve basitçe nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağım.

dataLayer, kullandığınız pazarlama ve analiz araçlarına çeşitli verileri aktarmanızı sağlayan, anahtar:değer tipinde bir javascript dizisidir. Bu verileri, ziyaretçinin hassas olmayan bilgileri, hangi sayfanın görüntülendiği, etkileşim türleri, sipariş bilgileri gibi daha birçok örnekle sıralayabiliriz. Bu aktarılan bilgiler ile daha iyi analizler yapma, pazarlama stratejileri planlama fırsatı bulur, yeniden hedefleme (re-targeting) aksiyonlarından da faydalanabiliriz.

dataLayer Kodu Neye Benziyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi, dataLayer içinde çeşitli objeleri barındıran key:value şeklindeki javascript dizisidir.

Yukarıda gördüğünüz 2 anahtarlı bir dataLayer dizisinin tanımlanmasını içeren javascript kodudur. Bu kodda ziyaretçinin bulunduğu sayfa ve ziyaretçinin tipi (örnektir) client side’a gönderilmiştir. Bu sayede kullanılan pazarlama ve analiz araçları ile sepet sayfasında bulunan VIP ziyaretçileri analiz edebilir ya da segmentleyerek reklam gösterimi yapabiliriz.

Ama….

dataLayer Nasıl Kullanılır?

Gördüğünüz kod örneği tam olarak doğru bir kullanım değildir. dataLayer dizisi global bir değişken olduğundan dolayı, sitenize yüklü olan toollar bu diziye kendi verilerini eklemek isteyebilir. Bu kullanım şeklinde verileriniz, ilgili araçların kendi verileri tarafından ezilebilir, daha kötüsü siz gerekli olan verileri ezebilirsiniz.

Google Tag Manager dataLayer Eventleri

dataLayer’ı en çok kullanacak olduğumuz araç Google Tag Manager’dır. GTM, yüklendiği anda dataLayer dizisini oluşturur ve içine 3 event atar.

  1. gtm.js : GTM kodu yüklenir yüklenmez oluşturulur. Google Analytics PageView gibi ziyaretçi sayfaya girer girmez yüklenmesini istediğiniz etiketler bu event tetikleyici ile oluşturulur.
  2. gtm.dom : DOM yüklenir yüklenmez oluşturulur. Sayfanın alt kısmına koyduğunuz javascript dosyaları ve html kodlarıyla işlem yapacaksanız bu event tetikleyiciyi seçmeniz gereklidir.
  3. gtm.load : Sayfa ve sayfadaki tüm elementler (resimler, yazılar, css ve javascriptler) yüklenir yüklenmez oluşturulur. Resim, yazı gibi elementlerle işlem yapacaksanız ve sayfanın tam yüklendiğinden %100 emin olmak istiyorsanız, bu eventten faydalanırsınız.

GTM, bu eventları sırasıyla dataLayer dizinize atar. Siz panelden tetikleyici oluşturduğunuzda, mantıksal işlem yaparak, etiketinizin ne zaman çalışacağını belirler. Bu kısa özetten de anlayacağınız üzere dataLayer sadece bizim tarafımızdan değil sitemizde bulunan araçlar tarafından da kullanılan bir dizidir.

Peki, dataLayer’ın Doğru Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • İlk olarak dataLayer içine veriler .push methodu ile gönderilmelidir. Bu sayede her veri gönderileceği zaman yeniden dataLayer oluşturularak var olan bilgiler ezilmez.
  • İkinci olarak dataLayer her zaman GTM ve diğer araçların kodlarından önce tanımlanmalıdır. Bu sayede GTM ve diğer araçların kodları ihtiyaç duydukları veriye sahip olabilir.
  • Son olarak da, dataLayer’a bir veri pushlanmadan önce mantıksal işlem yaparak dataLayer’ın var olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Yani doğru kullanımı aşağıdaki gibidir:

Kodun ilk satırında dataLayer isimli bir değişken tanımlı olup olmadığını kontrol ettik. Tanımlı değilse boş bir tane oluşturduk. 2 satırdan itibaren, örnek e-ticaret izleme verilerini dataLayer’a pushladık. Bu kodu da Google Tag Manager ve diğer tüm tracking / pazarlama araçlarından önce ekledik.

dataLayer’ı genel hatlarıyla bu şekilde özetleyebiliriz. Detaylı olarak dataLayer’a atanacak eventlar, push’un javascript event ve fonksiyonlara bağlanması, verileri GTM üzerinden manipüle etme, dataLayer’dan GTM’e veri çekme gibi konulara uygulamalı olarak değineceğim. Bu konunun Analytics üzerindeki pratiğine göz atmak istiyorsanız, Geliştirilmiş E-Ticaret Kurulumu konulu yazımı okumanızı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.