2018’de Teknik SEO Açısından Nelere Odaklanmalıyız?

0
96

Teknik SEO açısından bizleri neler bekliyor?

Sitenizin Google performansının artması ve UX iyileştirmesi açısından, teknik SEO optimizasyonları çok önemlidir. Yıllardır forumlarda, bloglarda hemen hemen internetin tüm köşelerinde teknik açıdan SEO’ya uygunluk hakkında bir çok yazı paylaşıldı. Hali hazırda yazılıp çizilmiş maddelere girmeden, SEO’nun teknik açıdan geleceği, 2018’de bizi nelerin beklediği gibi konulara değinmeye çalışacağım.

Her yerde HTTPS

ssl seo

HTTPS ve SSL kullanımı Google’ın 2014 yılında yayınladığı, “https as ranking signal” adlı makalesinden sonra SEO açısından büyük önem kazandı. Hatta daha önceleri, sitelerinde kullanıcı girişi ve hassas bilgi girişi olmayan müşterilerime, hem sunucuya ek yük bindirmesi hem de fazladan masraf oluşturmasından ve güvenlik harici yararı olmamasından SSL kullanmalarını pek tavsiye etmiyordum. Fakat bu tablo 2014’ten itibaren değişti. İlk olarak Google yukarıdaki makaleyi yayınladı. Daha sonra form girişi olan sayfalarda SSL kullanımı olmadığı zaman Chrome’da uyarı çıkartmaya başladı. Bu uyarıyı daha da genişleterek form girişi olsun olmasın SSL yoksa “güvenli değil” haline getirdi ve arama sonuçlarına da bu bilgiyi ekledi. Artık SEO tarafını geçtim, kullanıcı deneyimi açısından da büyük önem arz eder hale geldi.

Google ilgili makalesinde, HTTPS kullanımının o zaman için ranking açısından çok etkisi olmayacağını belirttiyse de, zamanla bu etkinin artacağını eklemişti. Artık gözle bu durumun etkisini görüyoruz. SSL kullanımı 2018’de de çok önemli bir hal alacak. Var olan siteleri SSL’e geçirmek gözünüzü korkutuyor olabilir. Ama bu uğraşınız emin olun size her yönden yarar sağlayacaktır. Yeni açılacak siteler için de direk SSL ile başlanılmasını şiddetle öneriyorum.

SSL’e para vermek istemiyorum diyorsanız, Cloudflare gibi servislerin “Free SSL” özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Mobile First Yaklaşım

amp seo

21 Nisan 2015 tarihinde, Google’ın yapmış olduğu ilk kapsamlı mobil odaklı algoritma güncellemesi ile tanışmıştık. Responsive, mobil versiyonu olan sitelerin, mobil arama sonuçlarında çok daha iyi performans vereceğini açıklamıştı Google. Zaten bu güncellemenin çok daha önceden sinyallerini vermişti bize -ki çevremize baktığımız zamanlarda da mobilin ne kadar öneminin arttığını, 3 sene önce bile görebilirdik.

Artık mobil uyumluluk hem SEO hem de UX açısından en önemli faktörlerden biri oldu. Sitelerimizi tasarlarken ilk olarak mobilin tasarlanması ve desktop versiyonunun ona göre şekillenmesi, ‘best practices’lerden biri oldu. Daha sonra AMP, PWA denilen şeylerle tanıştık. Kendine özel html, css kodlarıyla sayfaları baştan tasarladık ya da mobil uygulama yapar gibi sitelerimizin PWA versiyonlarını kodladık. AMP, mobil arama sonuçlarında kendini belli eden bir simge, ‘top articles’ gibi bir alana sahip oldu. Bundan Facebook da “instant articles” denilen benzeri bir uygulama ile nasibini aldı.

Bu yazıyı yazdığımı zamanı dikkate olarak, son gelen haber ise ‘Using page speed in mobile search ranking‘ oldu. Yavaş açılan mobil web sayfalarının arama sonuçlarındaki performansını etkileyecek bir yazı yayınladı Google.

Demem o ki, 2018’de de mobil first yaklaşıma olabildiğince önem göstermeli, sayfalarımızı AMP, PWA gibi uygulamalara bir an önce geçirmeliyiz. Sadece geçirmekle kalmayıp, hız ve kullanılabilirlik konularına da ağırlık vermeliyiz.

HIZ

seo hız

Türkiye’de bile ortalama internet hızının 10-15 mbps’lara geldiğini düşünürsek, ziyaretçinin 10 saniyeden fazla sürede bir sitenin açılmasını bekleyecek kadar sabırlı olmadığını anlamış olmamız gerekir. Hem de bu süre mobilde çok daha az.

Bir sitenin hızını en çok etkileyen faktörleri, sunucudan alınan cevap, büyük resimlerin ve gereksiz dosyaların kullanılması (page size), sitenin düzgün kodlanmaması gibi sıralayabilirim. ‘Daha bir sürü faktör var’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet, haklısınız. Fakat css dosyanızı minify etmediğiniz için kaybettiğiniz 20kb, emin olun gereksiz yere onlarca DB querysi atan bir sayfaya ya da 10mb boyutunda ürün görselleri yüklenmiş bir kategoriye girmekten çok daha user friendlydir. Bu konuyla alakalı size bir kaç önerim olacak:

  • Sitenizi baştan yaptıracaksınız, SEO nedir bilen bir developer ya da ajansla anlaşın. Bazı şeylerin sonradan değiştirilmesi hem çok maliyetli hem de çok zaman alıcı olabilir.
  • Open source teknolojiler kullanacaksanız, rüştünü ispat etmiş WordPress gibi CMS’lere yönlenmenizi öneririm.
  • Sunucu seçimini doğru yapın. Paylaşımlı sunucu sizi bir yere kadar idare edecektir. VPS ve dedicated sunucuların pahalı olmadığı bu dönemde, seçiminizi bunlardan yana kullanın.
  • Doğru stack ile işe başlayın. Ekstrem durumlar harici, IIS’de WordPress host etmenin manası yok.
  • Sitenizi PageSpeed Insights, Lighthouse gibi araçlar yardımıyla hem hız hem de UX açısından sürekli kontrollerini ve optimizasyonlarını sağlayın.
  • En önemlisi hız optimizasyonlarına ilk olarak mobilden başlayın.

Yıllar geçtikçe hız daha çok arzulanan bir olgu haline gelecek. O nedenle sitenizin çok ‘hızlı’ olması, seneye de ‘hızlı’ olarak değerlendirileceği anlamına gelmez. Sürekli güncel kalmakta yarar var.

VR – AR Web Siteleri

Virtual Reality (sanal gerçeklik) ve Augmented Reality (arttırılmış gerçeklik), çok değil bundan 4 sene öncesine kadar bayağı yabancı olduğumuz kavramlardı. Özellikle oyun ve film sektörünün bu kavramların PR’ında çok emeği olsa da, bu teknolojilerden yararlanarak yapılmış web sitelerini görmek mümkün. Bu kavramlar, şu an için SEO’ya direk etki etmiyor. Fakat kullanıcı deneyimi açısından çok yararlı kullanımlarına denk geldim. Mozilla’nın bu konularla alakalı faydalı bir sitesi bulunmakta. İncelemenizi tavsiye derim.

Teknik SEO = (Hız + Güvenlik + Mobil) x UX

Evet, denklem bu kadar basit aslında. Siteniz hızlı, güvenli ya da mobil uyumlu olmaz ise, kullanıcı deneyiminiz zaten yerlerde olacağından, teknik SEO performansınızda buna eş değer olacaktır. 2018’de de iyi bir UX ve teknik SEO açısından önem vermeniz gereken konular üzerinde durdum. Umarım bu kriterler, web’i daha hızlı, güvenli ve kullanılabilir hale getirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.